Učenicima Tehničke škole iz Kikinde predstavljen RT-RK odsek

29.10.2019 - 10:30

Uvek se radujemo gostima, a ovoga puta smo imali posebno zadovoljstvo da nas posete učenici završne godine Tehničke škole iz Kikinde. Cilj posete u organizaciji Fakulteta tehničkih nauka bio je upoznavanje sa studijama na našem fakultetu, a Departman za računarstvo i automatiku predstavili su nastavnici sa RT-RK odseka – doc. dr Ivan Kaštelan i asistenti Sandra Ivanović, Teodora Novković i Stefan Pijetlović.

Uvodno predavanje koje je održao marketinški tim FTN dalo je osnovne informacije o fakultetu i studijama, ali i o tome koliko se studiranje razlikuje od srednje škole. Posebnu pažnju predavači su posvetili prijemnom ispitu uputivši đake na pripremnu nastavu koja se održava na fakultetu, a koja će im pomoći da se lakše i bolje pripreme za polaganje.

Nakon uvodnog predavanja, đaci su se podelili u grupe na osnovu toga za koji studijski smer su zainteresovani, a za Departman računarstvo i automatika vladalo je veliko interesovanje. Doc. dr Ivan Kaštelan održao je prezentaciju celokupnog departmana i u kratkim crtama predstavio svaki od četiri studijska programa pojedinačno, a najveću pažnju posvetio je upravo krovnom studijskom programu, Računarstvo i automatika. Nakon njegovog predavanja, reč su imali naši asistenti koji su rado odgovarali na mnogobrojna pitanja naših gostiju. Đake je najviše zanimao sam način studiranja, priprema i izlaženje na ispite, o obaveznim i izbornim predmetima, knjigama i literaturi.

Prezentaciju studijskog programa Računarstvo i automatika doc. dr Ivan Kaštelan započeo je objašnjavajući način na koji funkcionišu studije, objasnivši đacima da su prve dve godine zajedničke i da na njima dobijaju osnovna znanja za oblast kojom će se baviti, a nakon toga mogu da se opredele za neki od postojećih modula. Priču o modulima na Računarstvu i automatici, doc. dr Ivan Kaštelan započeo je modulom Računarska tehnika i računarske komunikacije, odnosno predstavljanjem RT-RK odseka. ”Učimo vas da pravite sisteme za pametne kuće, da programirate pametne samovozeće automobile, bavimo se temama koje su danas izuzetno aktuelne. Takođe, jedna od centralnih tema kojom se bavimo, ona od koje je sve nastalo, je ona koja vas uči kako se prave računari. Dakle, ovo je modul koji kombinuje hardverske i softverske teme i uči vas da programirate konkretne uređaje koje danas svi koriste.”, rekao je doc. dr Ivan Kaštelan i na ovaj način približio đacima ono čime se Odsek RT-RK bavi.

Doc. dr Ivan Kaštelan pričao je i o televiziji i o tome šta je ona danas – računar, koga treba neko da programira i za njega napravi softver, a to je ono što će imati priliku da nauče. Bilo je reči o obradi slike, obradi zvuka, o pametnim kućama, o softverima za automobilsku industriju, o digitalnoj obradi signala i mnogim drugim oblastima. Na ovaj način su đaci, kroz njima bliske teme, upućeni u ono čime se bavi Odsek. Na kraju svog izlaganja, doc. dr Ivan Kaštelan je dodao da se uvek teži korišćenju aktuelnih alata i platformi, kao što je Raspberry Pi, za koju je većina đaka već čula.

Nakon detaljne prezentacije Odseka asistenti su bili zaduženi da đacima približe studentski život, odgovore na njihova pitanja i podele svoje iskustvo iz vremena kada su bili studenti. Asistentkinja Sandra Ivanović objasnila je budućim studentima razlike i sličnosti između fakulteta i srednje škole i istakla kao važno to što na studijama uvek mogu da dobiju ocenu koju žele, jer imaju mnogo prilika da pokažu svoje znanje. Bilo je reči o samom načinu ocenjivanja, predispitnim obavezama i tome koliko truda i rada je potrebno u toku studiranja, a posebno je naglašeno da se dobar deo ispitnih bodova osvaja praktičnim radom. Asistent Stefan Pijetlović istakao je značaj redovnog rada u toku studija i rekao da je uz dobru organizaciju moguće sve obaveze završiti na vreme. Takođe, istakao je povezanost predmeta i to koliko će im znanje iz jedne oblasti značiti za polaganje nekih drugih ispita.

U prijatnoj atmosferi goste smo ispratili uvereni da su dobili najvažnije informacije o studiranju na Fakultetu tehničkih nauka, Departmanu za računarstvo i automatiku, te modulu RT-RK. Sledeće godine se radujemo novim mladim kolegama, a do tada, želimo im sreću u pripremama i polaganju prijemnog ispita.